Uppfödare

Här finns länkar till Fräsets alla upfödare, saknar du något eller har du hittat ett fel skicka då ett mail till webmaster (webmaster@fraset.se).

 

Abessinier
 

S*Abbey Garden
Gabriella Gullin (SVERAK-diplomerad uppfödare)
08-42871162
076-811 16 37
Hemsida: http://www.gabriellagullin.se/AbbeyGarden.htm
E-post: gabriellagullin@gmail.com

S*Aloyisus
Åsa Ericsson
070-4296895
Hemsida:http://www.aloysiusburmese.se
E-post: aloysiuscattery@gmail.com

S*Aucuparia´s 
Jan Sjögren (SVERAK-diplomerad uppfödare)
018-328224
Hemsida:http://www.aucuparias.se 
E-post: royalvalley@spray.se

S*Cat Claw's Abyssinians
Susanna Wallebo (SVERAK-diplomerad uppfödare)
070-660 44 09
Hemsida: www.catclaws.se
E-post: susanna@catclaws.se

SE*Junglepurrz
Carina Siljebro (SVERAK-diplomerad uppfödare)
073-770 29 53
Hemsida:www.junglepurrz.com 
E-post: junglepurrz@msn.com

S*Moonstruck's 
Celina Jacobson (SVERAK-diplomerad uppfödare)
018-30 29 73, 070-399 35 74
Hemsida:www.moonstrucks.se
E-post: info@moonstrucks.se

S*Primuz-Zezam
Torbjörn Sjögren och Britt-Marie Dahlin
(SVERAK-diplomerad uppfödare)
070-5382471
Hemsida: http://www.primuz.zezam.net 
E-post:
torbjorn@zezam.net

S*Rubensborg
Mikaela Ericsson
0174- 311 24
Hemsida: http://www.rubensborg.com
E-post: rubensborg@spray.se

S*Skimmerdal's
Anna Källström (SVERAK-diplomerad uppfödare)
070-3557580
Hemsida: http://www.skimmerdals.se
E-post: anna.kallstrom@skimmerdals.se

SE*Skällholmens
Björn och Helena Söderström Csordás
08 57165415
Hemsida: www.freewebs.com/farizade
E-post: pigge.o.gnidde@comhem.se

S*Tarjei´s
Carolina Roos
0243-240706 070-3540706
Hemsida: www.tarjeis.se
E-post: carro-roos@hotmail.se



Balineser, Orientaler, Peterbald, Siameser
 

S*Angels Co
Sandra Nordin
073 6429006
Hemsida: http://angelsco.se/
E-post: sandra@angelsco.se

S*Cupcakes
Jenny Frölén  
076-119 54 65
Hemsida:http://www.cupcakes-cattery.se
E-post: jenny.frolen@hotmail.com

S*Green delicious
My Holmberg  
073-510 89 03
Hemsida:www.greendelicious.se
E-post: my.holmberg@hotmail.com

S*Mac-Razels
Irene Gunnar (SVERAK-diplomerad uppfödare)
0157-50188  0704565964
Hemsida:sites.google.com/site/macrazelscats/Home
E-post: irene.macrazels@gmail.com

S*Nonimonos
Lina Wilund 
0247-60203 073-728 66 53
Hemsida:http://www.nonimonos.se/
E-post: lina.w@telia.com

S*Rosmeggens 
Margot Blideros  
070-423 83 62  
E-post: margot13@hotmail.se

Timille 
Petra Thunell / Mariann Karlsson
08-530 232 70 /  018-50 73 60
Hemsida:hem.passagen.se/minrex 
E-post: petra_thunell@hotmail.com


Bengal


SE*Junglepurrz
Carina Siljebro (SVERAK-diplomerad uppfödare)
073-770 29 53
Hemsida:www.junglepurrz.com 
E-post: junglepurrz@msn.com


 
Brittiskt korthår


S*Millington's  
Kicki Gustavsson (SVERAK-diplomerad uppfödare)
Nivsta 8273
762 95 Rimbo
070-854 52 14
E-post: kicki.gustavsson@swipnet.se
Hemsida: http://www.hovslageri.nu/katter/

S*Alway´s
Anna Ek (SVERAK-diplomerad uppfödare)
018 345225
Hemsida: http://alwaysbritter.se/
E-post: alwaysbritter@gmail.com


Burma
 

S*Aloyisus
Åsa Ericsson
070-4296895
Hemsida:http://www.aloysiusburmese.se
E-post: aloysiuscattery@gmail.com

Vicuñas 
Inger Gadeborg
Tel: 018-25 38 20 eller 070-428 33 41
Hemsida: https://sites.google.com/site/vicunasburmesecats
E-post: vicunasburmakatter@gmail.com

Devon Rex
 

S*Bullandö's
Agneta Lundin
Tel: 0707-333 888
E-post: agneta@bullando.se

S*Refibäll´s 
Liliane Repa
08 - 29 12 56 eller 070 - 495 45 06 
Hemsida:www.refiballs.se
E-post: lillan.repa@ebox.tninet.se

SE*Wicked people
Will Larsson
073-6708744
Hemsida: http://www.wickedpeople.se/
E-post: larsson.will@gmail.com


Helig Birma
 

S*Art Nouveau´s 
Gun Nylund (SVERAK-diplomerad uppfödare)
018-50 08 51
Hemsida:http://www.art-nouveaus-birma.se
E-post: gun.nylund@telia.com

S* Happy Blue Eyes
Sylvia Dahl
0734-28 01 08
Hemsida: www.happyblueeyes.se
E-post: sylvia.dahl@telia.se

SE*Lileylo's
Tanja Huotari
073-98 99 307
E-post: tanja.huotari75@hotmail.se

S*Läckerbiten´s 
Ylva Johansson Vahlgren
Edsbro
0175-60569 eller 0768826024 
E-post: ylva.jv@hotmail.com

S*Nebulosans Heliga Birmor 
Barbro Gretener (SVERAK-diplomerad uppfödare)
Uppsala
018-32 81 29
Hemsida: www.nebulosansbirmor.se
E-post: nebulosan@comhem.se


Korat
 

S*Mästertassen
Karin och Petter Dessne
Hemsida: www.mastertassen.se
Epost: kontakt@mastertassen.se

Maine Coon
 


SE*Cobains Nirvana
Jennie Torbjörnsdotter Åslund
Uppsala
076-8989294
Hemsida: www.cobainsnirvana.se
E-post: kontakt@cobainsnirvana.se

S*Dreamway's
Marina Jönsson
Frövi
0581-777502
Mobilnr: 0734-169514
Hemsida: www.dreamways.se
E-post: idendream@hotmail.com

S*East Aurora´s
Ulrika Berge ( SVERAK- Diplomerad Uppfödare )
Västerås
021-830456
Mobilnr: 070-8656636
Hemsida: www.eastauroras.se
E-post: ulrika.berge@live.se

S*Ladystar
Carina Larsson
Örebro
019-50540001
Mobilnr: 0760-771855
Hermsida: www.ladystar.be
E-post: ladylord40@hotmail.com

SE*Marsta Coon
Susanne Forsen
Uppsala
018-303979
Mobilnr: 0706-287289
Hemsida: www.marstacoon.se
E-post: susanneforsen@hotmail.com

SE*Rosetails NY!
Mona Rosbacke
Uppsala
018-371398
Mobilnr: 0734-226743
Hemsida: www.rosetails.se
E-post: maer@glocalnet.net

Norsk Skogkatt
 

SE*Bisysslans
Olof Alm
Mobil: 070-423 83 62
E-post : bisysslans1@outlook.com

S*Isalov's
Lovisa Malabeux
018-364902
Hemsida: www.isalovs.se
E-post : lovisamalabeux@gmail.com

Ocicat
 

SE*Alsmarks
Cecilia och Björn Alsmark
Mobil: 0737078418
Hemsida: http://www.alsmarks.se/
E-post : katter@alsmarks.se

S*Sweetpaw's
Anna Olsén
Byälvsvägen 123
128 47 Bagarmossen
Mobil: 0709-959 310
Hemsida: https://sweetpawssweden.wordpress.com/
E-post: bjornminou@gmail.com

S*Venator's
Carl-Johan Hall
Mobil: 073-539 99 34
Hemsida: www.freewebs.com/svenators/
E-post: hall.carljohan@gmail.com


Ragdoll
 


S*Ladystar
Carina Larsson
Örebro
019-50540001
Mobilnr: 0760-771855
Hermsida: www.ladystar.be
E-post: ladylord40@hotmail.com


Sphynx
 

SE*Mellow Mood´s
Jenny Dickson
070-406 07 49
Hemsida: www.herrochfrunaken.n.nu
E-post: jenny.dickson86@gmail.com